Jefte - Duch vysloboditeľ

Duch Svätý  •  Sermon  •  Submitted
0 ratings
· 4 views

Duch Svätý zostúpil na Jefteho. Duch ako vysloboditeľ.

Notes
Transcript

1. Úvod - privítanie a modlitby

Bratia a sestry, priatelia, nech nás všetkých Boh požehná a nech počas dnešného doobedia máme tú milosť spoznávať Ho viac.
Vitajte medzi nami všetci, ktorí ste na tomto mieste prvý krát alebo prvý krát po dlhšom čase. Nech vás Pán Ježiš plní svojím pokojom.
Posielame pozdrav do zboru v Bernolákove.
Pozdravujem tiež všetkých, ktorí nás sledujú online alebo zo záznamu. Nech vás Pán Ježiš požehná svojou milosťou.
O chvíľu sa budeme modliť. Prosím otvorme svoje vnútro na spoločnej modlitbe a očakávajme to, že sa nám Boh bude prihovárať aj počas dnešného doobedia. Vyjadríme na modlitbu očakávanie na Boha.
Modlitba

2. Pieseň - Hanyusovci

(môžeme stáť)

3. Oznamy

Dnes, Besiedka iba pre deti do 6 rokov.
Dnes o 15:00 stretnutie seniorov.
Biblická hodina - 16.3. Budúci štvrtok o 18:30 - Pokračujeme v uvažovaní o viere z Hebrejom 11. Pozeráme sa na Dávidovu vieru v Hospodiona. Všetci ste vítaní.
Budúca nedeľa 19.3. o 9:30 spoločné zhromaždenie.
NTM - pozývame vás na manželský večer dňa 25.3.2023 o 17:00. Pripravujeme ho v rámci Národného týždňa manželstva (NTM). Téma je odkaz. Prihlasovanie u Jarky Frištikovej. Večera 20€ za pár.
Alois Boháček - Brat kazateľ Alois Boháček poslúži v našom zhromaždení v sobotu večer 1.4.2023 o 18:00 a 2.4.2023 o 9:30. Pozývajme svojich blízkych a známych. Modlime sa za Božie pôsobenie v našom zhromaždení aj počas tohto víkendu.
Zborový výlet - 19.5. - 21.5. 2023. Zelený Breh - Sigord. Neďaleko Prešova.
Detský letný tábor - 20-25.8. Augusta.
Viktor predstavenie a nábor do ekouchingu.
Ďalšie oznamy alebo pozdravy?
Modlitba po oznamoch - oznamy ukazujú na život zboru. Modliť sa za zbor.

4. Modlitby za dorast - P. Jurčo

5. Chvály - Hanyusovci

6. Modlitba za zbierku a slovo - Ondrej Behun

Pokračujeme v prejavovaní úcty k Bohu dobrovoľnou zbierkou. Ako hovorí Božie slovo: Ucti si Hospodina zo svojho majetku a z prvotín každej úrody.

7. Pieseň so zbierkou - Hanyusovci

8. Kázeň - Andrej

A. Úvod

Bratia a sestry, dnes budem hovoriť dlhšie. Viem viem, niekto môže zareagovať: Juhú a niekto zas - (ponaťahuje sa) a povie - tak poďme na to.
Pozrieme do Písma, kde spoznáme ďalšiu pravdu o Duchu Božom. Boh je Duch, ktorí napĺňal sudcov pri vyslobodení Božieho ľudu. Pozrieme sa na zaujímavú postavu menom Jefte, ktorého zmocnil Duch Svätý.
Predtým ako sa stal Jefte vysloboditeľom, prišla na Izrael tieseň, dostali sa do útlaku, kvôli tomu, že slúžili iným bohom a boli neverní jedinému Bohu, Hospodinovi. 18 rokov ich utláčali Filištínci a Ammónčania. Potom volali k Bohu, prosili o odpustenie a robili skutočné pokánie. Odstránili spomedzi seba cudzích bôžikov a slúžili Bohu, Hospodinovi. Ten sa nad nimi zľutoval. Prechádzame do kapitoly 11 knihy sudcov, kde sa dozvieme viac o tom, ako sa Boh zľutoval nad Izraelom a ako ich vyslobodil.
Majme otvorené svoje Biblie a postupne prejdeme z knihy Sudcov 11.

3. Sudcov 11

A. 1-3
1 Gileádovec Jefte bol udatný hrdina. Bol synom neviestky. Jeho otcom bol Gileád.
2 Aj vlastná žena porodila synov Gileádovi. Keď však synovia vlastnej ženy dospeli, vyhnali Jefteho. Povedali mu: „Ty nemôžeš dediť v dome nášho otca, lebo si synom inej ženy.“
3 Jefte musel utiecť pred svojimi bratmi a býval v kraji Tób. Tam sa k nemu pridali ničomníci a robievali s ním prepady.
Toto je predstavenie udatného hrdinu Jefteho. Syn neviestky. Bol vyhnaný z domu. Najprv nám ho autor predstavuje ako hrdinu, ale vo verši 3. sa dozvedáme, že začínal, ako šéf lúpežníkov.
B. 4-11
4 Po nejakom čase Ammónčania začali viesť vojnu proti Izraelitom.
5 Keď sa teda Ammónčania pustili do boja proti Izraelitom, vybrali sa starší Gileádu za Jeftem z kraja Tób.
6 Navrhli Jeftemu: „Poď, buď naším vodcom, aby sme mohli bojovať proti Ammónčanom.“
7 Jefte vyčítal starším Gileádu: „Vy ste ma nenávideli a vyhnali z domu môjho otca. Prečo teraz v tiesni prichádzate ku mne?“
8 Starší Gileádu Jeftemu odpovedali: „Práve preto sme sa vrátili k tebe. Keď pôjdeš s nami a budeš bojovať proti Ammónčanom, budeš veliteľom všetkých obyvateľov Gileádu.“
9 Jefte starším Gileádu povedal: „Keď ma privediete naspäť, aby som bojoval s Ammónčanmi, a keď mi ich Hospodin vydá, budem vaším vodcom?“
10 Starší Gileádu Jeftemu sľúbili: „Nech Hospodin, ktorý to počúva, bude svedkom medzi nami, ak nebudeme konať podľa tvojho slova.“
11 Jefte šiel so staršími Gileádu a ľud ho ustanovil za vodcu a veliteľa. Jefte predniesol v Micpe celú svoju záležitosť pred Hospodinom.
Už to nie je iba vodca banditov, ktorého si možno predstavujeme ako nevzdelaného buriča, ale je to diplomat, ktorý svojou šikovnosťou v rečovom prejave získal oveľa viac, ako mu starší Gileádu ponúkli. Čo mu navrhli? Oni mu ponúkli, aby ich viedol v boji, aby bol ich veliteľ. Jefte svojou obratnosťou získal aj titul veliteľa v boji aj titul vodcu po tom, ako sa vojna skončí. Jeho schopnosti sa ukážu aj v nasledovných veršoch.
C. 12-28
12 Potom Jefte vyslal poslov ku kráľovi Ammónčanov s odkazom: „Čo máš proti mne, že si prišiel vojensky napadnúť moju krajinu?“
13 Jefteho poslom kráľ Ammónčanov odpovedal: „Keď Izrael vychádzal z Egypta, obsadil moje územie od Arnónu až po Jabbók a po Jordán. Teraz mi ho dobrovoľne vráť!“
14 Jefte znova vyslal poslov k ammónskemu kráľovi
15 a odkázal mu: „Takto hovorí Jefte: Izrael nevzal Ammónčanom a Moábčanom ich územie.
16 Keď tiahol Izrael z Egypta a šiel púšťou k Trstinovému moru a prišiel do Kadéša,
19 Potom Izrael poslal poslov k amorejskému kráľovi Sichónovi, kráľovi Chešbónu, a požiadal ho: ‚Chcel by som prejsť tvojou krajinou do našej!‘
20 Sichón však nedôveroval tomu, že Izrael cez jeho územie len prejde. Zhromaždil všetok svoj ľud, utáboril sa v Jahci a začal bojovať proti Izraelu.
21 Hospodin, Boh Izraela, však vydal Sichóna a všetok jeho ľud do rúk Izraela. Izrael ho porazil a obsadil celú krajinu Amorejčanov, ktorí tam bývali.
22 Obsadili celé územie Amorejčanov od Arnónu až po Jabbók, od púšte až po Jordán.
23 Hospodin, Boh Izraela, vyhnal Amorejčanov spred izraelského ľudu a ty chceš to územie obsadiť?
24 Čo ti dovolí obsadiť tvoj boh Kemóš, to obsadíš. Čokoľvek nám dovolí obsadiť Hospodin, náš Boh, to obsadíme.
26 Izrael býva v Chešbóne a jeho osadách, v Aroéri a jeho osadách a vo všetkých mestách po oboch brehoch Arnónu už tristo rokov. Prečo ste im tie mestá vtedy neodňali?
27 Ja som sa neprevinil proti tebe, ty sa však dopúšťaš neprávosti voči mne, keď sa chystáš do boja proti mne. Nech Hospodin, sudca, rozhodne dnes medzi Izraelitmi a Ammónčanmi.“
28 Kráľ Ammónčanov však nechcel ani vypočuť odkaz, ktorý mu Jefte poslal.
- Nemalo by nám uniknúť, že prvou činnosťou udatného hrdinu Jefteho, nie je mobilizácia vojsk, ale posielanie správ kráľovi Ammónčanov.
- Okrem toho, že sa Jefte odovzdal službe Bohu, aby vyslobodil Izrael, aj keď mal na to aj sebecké dôvody, teraz musel študovať Písmo, aby z neho čerpal odpoveď pre kráľa amónčanov. V ňom tiež spoznával aký je Boh.
- Najprv ponúka argument z histórie a možno aj z geografie (11,15-22), prehľad faktov. Áno, Izraeliti obsadili územie severne od Arnónu, o ktorom sa bavíme. Bolo to však amorejské, nie amónske územie; Amorejci so zbraňou v ruke povstali proti Izraelu a po tvrdej porážke stratili svoju krajinu v prospech Božieho ľudu, ktorí ju potom obsadil. Izrael iba reagoval na útok Amorejčanov.
Takže aké opodstatnenie má tvrdenie Ammónskeho kráľa "Izrael... mi vzal moju krajinu" (11,13)? Nebola to tvoja krajina, tvoj ľud tam ani nebol.
Ďalej pokračuje - Bol to náš Boh, ktorý nám dal toto víťazstvo a túto krajinu, hovorí Jefte.
Potom kontroverzné alebo provokačné tvrdenie - Ak je táto zem naozaj darom od vášho boha Chémoša, prečo nevyužijete jeho moc a neprídete sem a nezískate ju? Náš text však ukáže, že bôžik Chemóš alebo Kemóš je ničota, ktorá nemá žiadnu moc a nedokáže pomôcť amónčanom.
- Ďalej. Sme tu už tristo rokov, Prečo ste nám tie mestá už dávno neodňali? Ste to vy, nie my, kto sa mýli. Teraz hovorí pravý Izraelita, ktorý ani na chvíľu sám neverí, že Chemoš je na rovnakej úrovni ako Boh Izraela - “autoritatívne rozhodnutie medzi vašimi a našimi nárokmi urobí Hospodin, ktorý je najvyšším sudcom nad vaším národom a každým iným národom, ako aj nad Izraelom (11, 27)”. Nepovedal, nech Hospodin a Kemóš rozhodnú, bohovia sa popasujú a silnejší vyhrá. Nie. Súd a moc sú v rukách jediného živého Boha, Hospodina.
- Nakoniec rozhodne Boh. Je to všetko o Ňom. Stane sa podľa Jeho vôle. Ak zvíťazí Izrael, tak len preto, lebo to bola Božia vôľa a Jeho víťazstvo. Akoby Jefte povedal: Bol som vybraný za vysloboditeľa, ale skutočným vysloboditeľom je Boh. Bol som vybraný za sudcu, aby som súdil Izrael, ale skutočným sudcom je Boh. Jefte šiel do boja vo viere v Božiu moc a víťazstvo. (Pýtať sa všetkých) Kto rozhodne? Boh.
- V našej službe a v našich životoch, bratia a sestry, potrebujeme mať neustále túto myšlienku v sebe. Som nástroj v rukách Pána Ježiša Krista, slúžim Jemu.
Slová z 1 Korintským 3, 5-9 napĺňajú môj život, poslanie a službu vierou, dôverou v Pána Ježiša Krista. Pripomínajú nám zmysel a podstatu našej služby.
5 Veď ktože je Apollo? A kto je Pavol? Služobníci, skrze ktorých ste uverili, a to každý tak, ako mu dal Pán.
6 Ja som sadil, Apollo polieval, ale Boh dáva vzrast.
7 A tak nič nie je ten, čo sadí, ani ten, čo polieva, iba Boh, ktorý dáva vzrast.
8 No ten, čo sadí, a ten, čo polieva, patria k sebe, ale každý dostane odmenu podľa vlastnej práce.
9 My sme totiž Boží spolupracovníci; vy ste Božia roľa a Božia stavba.
Sme Božími spolupracovníkmi v diele vyslobodenia, ako Jefte. Boh nám k tomu dáva moc Ducha, aby sme to mohli uskutočniť. Pritom si však uvedomujeme, že tým vysloboditeľom z hriechov je náš Pán Ježiš Kristus. Naše vlastné sily nie sú postačujúce na túto duchovnú úlohu. Táto pravda musí ovplyvniť našu osobnú evanjelizáciu a tiež to, ako sa pozeráme na naše snahy o záchranu blízkych. Ak niekto zachráni mojich blízkych, ktorí v Krista ešte neveria, je to Boh Ježiš Kristus. Ja vykonám verne svoju úlohu, ako nástroj vyslobodenia, ale nedokážem nikoho spasiť. To môže iba Pán Ježiš.
D. 29 a 32 - 33
29 Hospodinov duch zostúpil na Jefteho a on prešiel cez Gileád a Menašše do gileádskej Micpy. Z gileádskej Micpy šiel bojovať proti Ammónčanom.
32 Jefte sa potom pustil do boja proti Ammónčanom a Hospodin mu ich vydal do rúk.
33 Spôsobil veľkú porážku dvadsiatim mestám od Aroéru po cestu, ktorou sa vchádza do Minnítu, až po Abél-Keramím. Tak boli Ammónčania pokorení pred Izraelitmi.
Ak sme sa pýtali, ako Boh rozsúdi medzi Jeftem a jeho nepriateľom alebo ako Boh vyslobodí Izrael, odpoveďou je Duch Svätý. Jefte je nástroj a Boží Duch je ten, ktorý dal tomuto sudcovi schopnosť vyslobodiť. Takže sám Boh rozhodol o víťazstve.
- Sudca Jefte s vierou v Boha, zmocnený Duchom Božím poráža Ammónčanov. Ukazuje na to, že pohanské náboženstvo je bezmocné nič, pretože rozhoduje jediný Boh.
- Boh naďalej túži po vyslobodení ľudí. Nie z moci Filištíncov a Amalékov, ale z moci hriechu. Poslal svojho Syna, Ježiša Krista. Zvíťazil na kríži a ponúka nám vyslobodenie a večný život, keď v Neho uveríme a odovzdáme Mu životy.
Teraz sa však pozrime aj na Jefteho zlyhanie. Nájdime si verše 30 a 31.
30 Jefte zložil pred Hospodinom tento sľub: „Ak mi naozaj vydáš Ammónčanov do rúk
31 a ja sa od nich bez ujmy vrátim, potom ktokoľvek mi z dvier môjho domu vyjde v ústrety, bude patriť Hospodinovi ako spaľovaná obeta.“
Bol Jefte naozaj ochotný niekoho obetovať za víťazstvo? Áno. Nepríde vám tento sľub zbytočný? Takéto predstavy mali pohania, aby potešili svoje božstvá. Prinášali obete, aby si získali ich priazeň, a čím väčšia bola obeta, tým väčšiu priazeň si mohli získať od svojho boha! Už vieme, že Jefte poznal Pána ako sudcu a ako mocného bojovníka, ktorí bojuje za svoj ľud. Ešte nepoznal Boha Hospodina a Jeho zákon, tak ako mohol a ešte v Neho neveril tak, ako mohol. Myslel si, že si predsa niečím musí získať Božiu priazeň v boji. Ale Boh nedáva víťazstvo, milosť alebo spasenie preto, že by sme si to zaslúžili alebo kúpili... "Nie pre skutky spravodlivosti, ktoré sme vykonali, ale podľa svojho milosrdenstva nás spasil."
E. 34-40
34 Keď prichádzal Jefte do Micpy k svojmu domu, vyšla mu v ústrety jeho dcéra a tancovala za zvuku tamburíny. Bolo to jeho jediné dieťa; okrem nej nemal ani syna, ani dcéru.
35 Len čo ju uvidel, roztrhol si rúcho a zvolal: „Ach, dcéra moja, hlboko si ma zarmútila. Uvrhla si ma do nešťastia. Dal som sľub Hospodinovi a nemôžem ho zrušiť.“
36 Ona mu odvetila: „Otče môj, keď si dal Hospodinovi sľub, splň ho, veď Hospodin ti umožnil vypomstiť sa tvojim nepriateľom Ammónčanom.“
39 Po dvoch mesiacoch sa vrátila k otcovi a on svoj sľub splnil.
Po prečítaní týchto veršov si môžeme povedať: To je jednoducho neprijateľné.
- Bratia a sestry, my si však musíme naďalej uvedomovať, že sa nachádzame v knihe Sudcov, kde sa línia viery “ako tak” pretĺkala, pretože bol Izrael dlhé roky zviazaný modlárstvom. Len prednedávnom sa národ kajal zo svojich hriechov a začali slúžiť opäť Hospodinovi. V knihe sudcov sa nachádzame na pomyselnom dne viery Izraela a v období úpadku. Presne toto vidíme aj v živote Jefteho.
Priatelia, nepovedzme si, že toto sa nám nikdy nemôže stať. Ľudská myseľ je automat na modly. Keď svoju myseľ nepodriadíme Písmu, ľahko skĺzneme do predstáv o Bohu, ktoré nie sú pravdivé. Toto sa stane, keď nespoznávame Ježiša Krista takého, aký je. Toto sa stane, keď nespoznávame Božie slovo, ktoré nám zjavuje pravdu o Bohu.
Keď neplníme svoju myseľ a svoje vnútro Božím slovom, ono neostane prázdne, začne sa plniť falošnými predstavami o Bohu. Falošné predstavy a poznanie o Bohu nás vedú ku nesprávnym skutkom a modloslužbe. Keď som bol menší pravidelne som sa modlil k Bohu za víťazstvo môjho obľúbeného futbalového klubu, namiesto toho, aby som sa v slzách modlil za záchranu mojich blízkych. Čo sú to za predstavy? Boh má byť fanúšikom môjho klubu? To je výsledok nepoznania Boha a nepoznania Písma.
Pre mňa bolo úplnou revolúciou, keď som začal spoznávať Boha ako Otca a svoju identitu v Kristovi, ako Božie dieťa. Vzťah k Bohu, ako k zamestnávateľovi, u ktorého si potrebujem šplhnúť alebo k tomu, kto mi niečo dĺži a musí mi dať, lebo som si to nadrobil sa zmení na vzťah lásky k Otcovi, kde je motívom láska a nie vypočítavosť a túžba po zisku. Bože, čo budem mať z toho, že ti slúžim? Kto ešte nerozumie svojmu postaveniu Božieho dieťaťa? Kto ešte nepozná Boha, ako Otca?

4. Záver

Musím sa pýtať, aké ponaučenie chce Boh Písma, aby sa jeho ľud po celé veky učil z príbehu tohto dievčaťa a jej otca, "ktorý s ňou urobil podľa svojho sľubu, ktorý dal" (11, 39).
-Mohlo by to byť veľmi jednoduché poučenie, ktoré potrebuje každý, aby sme si dávali pozor na to, čo sľubujeme a čo hovoríme.
- Je za tým však niečo viac.
V dobe sudcov bolo všade plno posolstiev a falošných hlasov.
Medzi všetkými týmito hlasmi stále znie Boží hlas.
Jefte počul Boží hlas iba čiastočne.
Prvým slovom alebo slovami, ktoré nepočul a podľa ktorých nekonal, boli zákaz ľudských obetí a prikázanie nezavraždíš. Deut 18: 9-10 a 12
9 Keď prídeš do krajiny, ktorú ti dáva Hospodin, tvoj Boh, nenapodobňuj ohavnosti miestnych národov. 10 Nech nie je medzi vami nikto, kto by syna alebo dcéru previedol cez oheň 12 Každý totiž, kto koná tieto veci, je Hospodinovi ohavný.
Boh ľudské obete nikdy neukladá ako požiadavku na získanie jeho pozornosti alebo priazne. Nech už Jefteho sľub zaväzoval k čomukoľvek inému, v žiadnom prípade ho nemohol zaväzovať k porušeniu tohto základného pravidla a Božieho prikázania nezabiješ alebo nezavraždíš.
-Je tu však slovo, ktoré počul, akokoľvek nesprávne ho uplatnil.
Ak si dal sľub Bohu, dodrž ho, tým sa riadil Jefte. Ten sľub však nemal nikdy dať. Keby poznal Boha a Jeho slovo lepšie, snáď by ho nedal. Mal si uvedomiť, že jeho dodržanie môže znamenať porušenie iných Božích zákonov. Zvíťazil by aj bez toho sľubu. Stačila viera, stačilo zmocnenie Duchom a Božia vôľa.
Jefte mal radšej povedať: "Bože, nikdy si nepovedal, že mi dáš víťazstvo, ak niekoho obetujem... nie, ty dávaš svojmu ľudu víťazstvo ako dar milosti... Takže namiesto toho, aby som splnil tento zlý sľub, ktorým som si myslel, že si môžem kúpiť tvoju priazeň, robím pokánie za to, že som ho vôbec dal; odpusť, že som si myslel, že si môžem niečím zaslúžiť tvoju priazeň, a prijímam tvoju milosť ako to, čím je, ako dar!
Kto niekoho obetoval, aby sme mali víťazstvo? To Boží Syn sa obetoval, On položil svoj život, aby sme vierou v Neho mali víťazstvo proti hriechu a smrti. Božia priazeň je DAR! Je to ako milosť, ktorú dáva svojim synom alebo dcéram. Nemusia si ju zaslúžiť, iba ju prijímajú z lásky. Aj dnes môžeme byť v pokušení sa pýtať: “Čo ešte musím urobiť alebo neurobiť, aby som si získal Božiu priazeň a dal mi to, čo chcem?” Takto už nemusíme žiť. Keď sme Božie deti, Boh sa na nás pozerá so svojou priazňou, ako Otec na svojich synov a dcéry, ktoré nemusia žiť v strachu, či si dostatočne zaslúžili Otcovu priazeň.
- Je len jedna cesta, ako sa páčiť Bohu. Viera. Viera v jeho milosť, viera v jeho láskavosť voči vám. Viera v Ježiša Krista. Viera, že Boh vie najlepšie čo potrebujeme.
Heb 11,6: Bez viery však nie je možné zapáčiť sa Bohu. Veď kto pristupuje k Bohu, musí veriť, že Boh je a že odmeňuje tých, čo ho hľadajú.
To, čo sa páči Bohu je život viery. Viera, že Pán odmeňuje tých, čo hľadajú Pána, Jeho vôľu a kráľovstvo.
Bratia a sestry, spoznávajme Božie slovo a Boží charakter, aby sme vedeli, aký je. Spoznávajme nášho Pána lepšie a hlbšie. Poznanie Pána Ježiša a Jeho vôle nás oslobodí od mnohých chýb, ako urobil napríklad Jefte.
Túžiš víťaziť, ako po tom túžil Jefte? Nespoliehaj sa na bláznivé sľuby, ani na podplácanie Boha alebo na obchodovanie s Ním. Ak túžiš víťaziť v každodenných zápasoch obleč si Božiu výzbroj a meč Ducha, ktorým je Božie slovo. Odovzdaj svoju myseľ Bohu. Žiadaj si, aby sa Božia vôľa stala aj tvojou túžbou. Nech sa zvestovanie evanjelia v moci Ducha Božieho stane naším životným poslaním a túžbou. Amen.
Rozmýšľanie
Modlitba

9. Pieseň

10. Požehnanie

Milosť Pána Ježiša Krista, láska Božia a spoločenstvo Svätého Ducha nech je s nami všetkými. Amen.

11. Pieseň (ÁAAAMEN alebo posledný verš)

Related Media
See more
Related Sermons
See more